Organik Hindistan Cevizi Yağı

heading_title

Hindistan Cevizi Yağı Nedir ? Neye İyi Gelir ?


Hindistan cevizi ağacı, palmiyegiller ailesinden, tropikal iklimlerde 100 yaşına dek yaşayabilen ve 10 yaşından 60 ila 70 yaşına dek meyve veren bir ağaçtır. Meyvesi olan hindistan cevizi, sert, kabuklu ve tüylü, iç kısmı beyaz etli bir yapıdadır. Kozmetik ürünlerde en çok kullanılan meyvelerden biridir. Toz ve tanecikler halinde tatlandırıcı olarak tüketilmektedir. Hindistan cevizi yağı, meyvesi preslenerek soğuk sıkım olarak elde edilir.


Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir ?


 • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir
 • Böbrek sağlığını korur
 • Basur (hemoroid) hastalığını önleyebilir
 • Tiroid bezinin sağlıklı çalışmasını sağlar
 • Parazit oluşumunu engeller
 • Reflüye iyi gelir
 • Kalp ve damar sağlığını korur
 • Kronik yorgunluğa iyi gelir
 • Hormon düzenleyicidir
 • Gaz ve kusmaya karşı etkilidir.
 • Alzheimer ve epilepsi semptomlarını azaltır
 • Diyabete faydalıdır
 • Kolesterol düşürücüdür
 • Kilo vermeye yardımcıdır
 • Cildi besler,onarır
 • Saç sağlığına iyi gelir
 • Kemiklere faydalıdır
 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Enfeksiyonlarla savaşır
 • Sindirimi kolaylaştırır.

 

Uyarılar:


Göz ile temasından kaçınınız, temas halinde bol su ile yıkayınız. Oda sıcaklığında, direkt güneş ışığından uzakta saklayınız.


Hindistan Cevizi Yağının Uyumlu Olduğu Yağlar: Tek başına ya da başka sabit veya uçucu yağlarla karıştırılarak kullanılır.


Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır ? 


Dahili ve harici kullanım için uygundur.


Dahili Kullanım:

Hindistan cevizi yağı kullanım sürecinde özel hazırlık gerektirmez. Doğrudan kavanozdan alınıp yemek tariflerine eklenebilir. Hindistan cevizi yağı, katı dokusu nedeniyle nadiren salata yağı olarak kullanılır ve bu nedenle pişirme işlemlerinde daha yaygın olarak kullanılır.Hindistan cevizi yağının yaklaşık %87'si doymuş yağdır. Bu özelliği, yüksek ısılarda yapılan yemekler için kullanılabilecek yağlardan biri olmasını sağlar .

Hindistan cevizi yağının en garip kullanım şekli değil belki; ama oldukça yakın. ‘Oil pulling’, hindistan cevizi yağını ağızda günde yaklaşık 20 dakika kadar çiğneyerek yapılan antik bir Ayurveda tekniğidir. Yağ, tükürük bezlerinde toplanan toksinleri emer ve kıvamlı, beyaz bir şekle dönüştürür. Birçok başka şeyin yanı sıra, ‘oil pulling’ in vücutta detoks etkisi yarattığına, dişleri beyazlattığına, uykusuzluğu önlediğine, eklem yangılarını ve migren ağrılarını azalttığına inanılmaktadır.

 

Topikal Kullanım: 

Bir miktar ürünü avuç içerisine alıp temizlenmiş nemli cilt üzerine masaj yaparak uygulayınız. Cildinizi nemlendirir ve canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Saç bakımında kullanmak için saçınızın tamamına masaj yaparak uygulayın. 10 - 15 dk bekledikten sonra yıkayarak durulayın.  


İlgili Yazılar
Organik Bebek Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Organik Bebek Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Zengin mineral yapısı ile bebek yağı özellikle bebeklerin hassas cildini korumak için kullanılmaktadır. Ancak aynı zamanda cilde sağladığı faydalar ile son dönemlerde yetişkinlerin de kullandığı bir doğal kaynaktır. Kozmetik reyonlarında yerini yavaş yavaş almaya başlayan bebek yağları, cildin daha yumuşak ve pürüzsüz görünmesine fırsat vermektedir. Güvenli ve sağlıklı bir kullanım ile beraber cildin daha genç, nemli ve çatlaklardan arınmasına imkan tanımaktadır. yazının devamı için "tıklayınız..."

Paçuli Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Paçuli Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Paçuli uçucu yağı, kurutulmuş ve hafif fermente olmuş paçuli yapraklarının su buharı distilasyonundan  elde edilen uçucu yağdır. Yaklaşık 1 kg paçuli materyalinden 20-30 ml uçucu yağ elde edilir. Paçuli yağının kendine has bir kokusu vardır. Genelde odunsu, tatlı ve baharatlı, bir koku olarak tarif edilir.  Vetiver, sandal, sedir ve akgünlük gibi kokularla birlikte parfümlerde fiksatif olarak kullanılır. Kozmetik, parfümeri ve aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Yaşlanma karşıtı bakım yapar, kırışıklık oluşumunu yavaşlatır. Egzama, dermatit, yangı problemlerinde tercih edilir. yazının devamı için "tıklayınız..."

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Dünyanın farklı yerlerinde, güneşli bölgelerde yetişen keten bitkisinden elde edilen tohumlara keten tohumu denilmektedir. Keten bitkilerinden elde edilen tohumların preslenmesi ile elde edilen yağa da keten tohumu yağı adı verilmektedir. İçeriğinde yüksek oranda lif bulunduran keten tohumu, vitamin yönünden de oldukça zengindir. E, K, B12 vitaminleri ve Omega 3 bakımından zengin bir içeriğe sahip olan keten tohumu, faydalı yağları ve mineralleri de içerisinde bulundurmaktadır. Zengin besin içeriğine sahip olan keten tohumu yağı, içerdiği vitaminler, mineraller ve yağlar sebebiyle insan vücudu için sayısız fayda barındırmaktadır. yazının devamı için "tıklayınız..."

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Üzüm çekirdeği yağı, sıkıştırılmış üzüm çekirdeklerinden elde edilir ve aşağıdaki özellikleri ile de bilinir: Antienflamatuar etkiler. Antimikrobiyal etkiler. Antioksidan özellikler. Bu özellikler, üzüm çekirdeği yağında bulunan yüksek miktarda omega zinciri yağ asitleri ve E vitamini ile birlikte, onu cilt için popüler bir topikal tedavi haline getirmiştir.yazının devamı için "tıklayınız..."

Naturechem Besleyici Saç Bakım Kremi

Naturechem Besleyici Saç Bakım Kremi

Naturechem Besleyici Saç Bakım Kremi, içeriğindeki yağlar sayesinde saçın kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olur. Saçı çevresel faktörlerin vermiş olduğu zararlardan korumada, hasara uğramış noktaları yapılandırmada ve beslemede etkili bir yapısı vardır. Saç dökülme ve kırılmalarını engellemeye yardımcı olur. Saç derisine faydalı bir bakım sunarak deri dökülmeleri ve kepeklenmenin önlenmesine destek oluşturur. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Kabarmaları engeller, daha kolay taranmasına olanak sağlar. Saçınızın  ihtiyaç duyduğu kondisyoner görevi üstlenir. yazının devamı için "tıklayınız..."