Hodan Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

heading_title

Hodan Yağı Nedir ? Neye İyi Gelir ?


Hodan bitkisi ülkemizde Marmara ve Karedeniz bölgesinde yetişen,mavi renkteki çiçekleri Mayıs ayının ortalarından Eylül ayının sonuna kadar, farklı zamanlarda açan bir bitkidir.


Hodan yağı niasin, kolin, protein, lif, mineral, tiamin, riboflavin ile A ve C vitaminleri bakımından zengin olması nedeniyle cilt sorumu gidermede ve kolajen üretiminde oldukça etkili soğuk sıkım bitkisel bir yağdır.Ayrıca yüksek miktarda, güçlü bir antienflamatuar olan gamma linolenik asit (GLA) ihtiva eder.


Hodan yağının faydaları nelerdir ?


 • Kırışıklıkları gidererek cilde dolgunluk kazandırır,kolajen üretimini destekler.
 • Hodan yağı içerisindeki gamma linolenik asit sayesinde antienflamatuar etkiye sahiptir.Akne ve sivilciler ile birlikte ciltte oluşan sivilce izlerini yok eder.
 • Hodan yağı içerisindeki vitamin, mineral ve bileşenler ile egzama,sedef ve gül hastalığı tedavisine yardımcıdır.
 • Hodan yağı cilde kaybettiği nemi yeniden kazandırır.
 • Cildin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.Anti-aging etkiye sahiptir.
 • Dahili olarak alındığında ruhsal ve zihinsel olarak dinginlik verir. Bu etkisinden faydalanmak için bitki çaylarına ilave edilerek tüketilebilir.
 • Baş ağrısına karşı etkilidir.
 • İdrar söktürücüdür. 
 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Bağırsak dostudur. Sindirim sistemini düzenler. 
 • Bağırsak kurduyla mücadele eder.
 • Kanı temizler.
 • Cilde masaj yaparak uygulandığında kas, eklem ve romatizma ağrılarını hafifletir.
 • Saç derisini nemlendirir ve besler. Saç dökülmesini engeller.
 • Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Anne sütünü artırdığı bilinmektedir.
 • Prostat tedavisinde yardımcıdır.
 • İçerisindeki gamma-linolenik asit sayesinde proteinlerin dengede kalmasını sağlayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.
 • Sinir sistemini rahatlatır. Bu özelliği sayesinde depresyonla mücadele eder. Panik atak tedavisinde yardımcıdır.
 • Yapılan araştırmalarda hodan yağının menopozun etkilerini azalttığı gözlenmiştir. Menopoz döneminde sıklıkla karşılaşılan gece terlemelerini azaltır.
 • Adet dönemi öncesi yaşanan şikayetleri en aza indirir.
 • Yumurtalık kistine karşı bitkisel bir ilaçtır.
 • Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.


Hodan yağının yan etkileri nelerdir ?

Çok nadir olsa da hodan yağının hazımsızlık,mide bulantısı,kabızlık,şişkinlik,ishal ve döküntü gibi yan etkilerinin olduğu görülmüştür.

Hodan yağı bazı hastalarda kriz eşiğini düşürebildiğinden ve pıhtılaşma karşıtı,kan inceltici etki gösterdiğinden kriz ilacı veya kan inceltici kullananlar,hodan yağını dahili olarak kullanmamalıdır. Oda sıcaklığında, direkt güneş ışığından uzakta saklayınız.

 

Hodan yağının uyum sağladığı yağlar:


Tek başına ya da başka sabit veya uçucu yağlarla karıştırılarak kullanılır.


Hodan  yağı nasıl kullanılır ?


%100 doğal ,sabit yağdır.Dahili ve harici kullanımı içindir.


Dahili kullanım:

Genellikle günde 1 çay kaşığı kadar tüketimi önerilir. Bu şekilde kullanımı vücutta oluşan enflamasyon ile mücadele eder. Ayrıca yağ asitlerinden kaynaklanan deri dökülmelerini minimal düzeye çeker.

Hodan yağını tek başına içmekte zorlanıyorsanız suya veya yemeğinize katarak tüketebilirsiniz.


Harici kullanım:

Cilt temizlendikten sonra,cilde nazikçe masaj yapılarak uygulanmalıdır. Harici kullanımı cilt yaralarını iyileştirir, egzama, sedef gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.

Hodan yağı cilde sürülebilen diğer bitkisel yağlar ile karıştırılarak ya da kozmetik ürünlere ilave edilerek maske olarak da kullanılabilir.

Göz çevresindeki kırışıklıkları yok etmek ve kaz ayaklarını önlemek için; göz çevresine 1-2 damla hodan yağı damlatıp nazikçe dairesel hareketlerle masaj yapınız.


İlgili Yazılar
Siyah Nokta ve Leke Serumu

Siyah Nokta ve Leke Serumu

Siyah nokta, komedo olarak bilinen bir sivilce türüdür. Komedo temelde ciltte tıkanmış bir kıl folikülüdür. Ölü cilt hücreleri, bakteriler ve yağ gözenekleri tıkadığında, siyah nokta oluşur. Tıkanmış bir gözenek açık kalırsa, havadaki oksijen yağları oksitleyerek koyu kahverengi veya siyaha döndürür. Naturechem Siyah Nokta & Leke Serumu herhangi bir yan etkiye yol açmadan sivilce, siyah nokta, kızarıklık ve diğer cilt sorunlarını tedavi etmekte, cilt rengini eşitlemekte ve cildinizin ışıltısına ışıltı katmaktadır. yazının devamı için "tıklayınız..."

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Jojoba bitkisi Mojave, Arizona, California dışında İsrail topraklarında da yetişebilen Simmondsiaceae familyasındaki bir bitki türüdür. Özellikle kozmetik alanında kullanılan Jojoba yağının çok faydalı olduğu bilinmketedir. E vitamini bakımından da zengin olan bu yağ, günümüzdeyse güzellik sektörünün vazgeçilmezleri arasında gösteriliyor. Jojoba yağı, mükemmel bir nemlendiricidir. Ciltteki nem kaybını önler ve cildi besler. cildi makyaj kalıntılarından da arındırır.  Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sayede ciltte bakteri ve mantar oluşumunun önüne geçer. Yazının devamı için "tıklayınız..."

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Okaliptus yağı, adından da anlaşılabileceği gibi tropikal iklimde yetişen okaliptus ağacının yapraklarından elde edilen bir tür esansiyel yağdır. Alternatif tıp başta olmak üzere sağlık, kozmetik, gıda ve temizlik ürünleri alanlarında sıklıkla kullanılır. Okaliptus yağı içilir mi diye merak edenler varsa, hemen yanıtlayalım. Evet okaliptus yağı içilebilir. Ancak okaliptüs yağını kullanırken dozunu dikkat etmeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Okaliptüs yağını günde bir defa 1-2 damla suya damlatarak içebilirsiniz. Bu şifalı bitkisel yağ dahili ve harici olarak kullanıma uygundur. En çok bilinen faydası solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Keskin ve ferahlatıcı bir kokusu vardır.yazının devamı için "tıklayınız..."

Sivilce Serumu

Sivilce Serumu

Naturechem Sivilce  Serumu; Sivilce ve akne oluşumunu,içeriğindeki %100 organik bitkisel aktiflerle engellemek amacıyla tasarlanmış bir serumdur. Ergenlik sürecinde veya yağlanmaya bağlı ciltte geçmeyen sivilce oluşumuna  çözüm arıyorsanız,  Naturechem Sivilce  Serumunu  mutlaka denemenizi öneririz. yazının devamı için "tıklayınız..."

Baobab Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Baobab Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Ebegümecigiller familyasının bir üyesi olan baobab, tohumlarında bol miktarda mineral ve A, C, D, K ,E vitaminlerinin tamamını  barındırması nedeniyle çok değerli bir yağdır. Baobab, dünyadaki en besleyici olanlardan biri olduğuna inanılan bir meyve üretir. Bu meyveden üretilen toz, dünyadaki diğer meyvelerden daha fazla antioksidan içerir. Baobab yağı da bu meyvelerden elde edilir. Yağ sarımsı veya altın renklidir ve hafif fındık kokusu na sahiptir. Afrikalı kadınlar bu yağı yüzlerce yıldır doğal bir güzellik yöntemi olarak kullanmışlardır. Bu yağ, içeriğindeki vitamin ve minerallerin yanı sıra aynı zamanda Omega 3,6,9 yağ asitleri, aminoasitler,kalsiyum,alfa ve betakaroten ,uronik asit, tartarik asit ,tanenler ve fitosteroller yönünden de bolca zengin olması nedeniyle,özellikle cilt bakımı konusunda uzman sayılabilecek mucizevi bir yağdır.yazının devamı için "tıklayınız..."