Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

heading_title

Çay ağacı yağı nedir ? Neye iyi gelir ?


Çay ağacı yağı, cilt için sonsuz sayıda kullanım ve faydaya sahip olan,cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bir yağ çeşididir. Uçucu yağ, çeşitli antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahip çalı benzeri bir bitki olan bilimsel adı Melaleuca alternifolia’dan çıkarılır. Yaprakları beyazımsı renkte olan çay ağacının içeriğinde yüksek oranda yağ bulunur. Mantar, dişeti iltihabı, kepek ve akneye iyi gelen çay ağacı yağı, ıslak topraklarda yetiştirilmektedir. Yağ dışında, krem ve jel olarak da kullanılabilen çay ağacı, deri enfeksiyonu için sıkça kullanılmaktadır. Sitemizden %100 Doğal Çay ağacı yağı siparişinizi vermek için tıklayınız ..


Çay ağacı yağının faydaları nelerdir ?


 • Sivilce ve diğer cilt rahatsızlıkları ile mücadelede kullanılır.
 • Deri enfeksiyonları (mantar ve bakteriyel), Jinjivit (dişeti iltihabı), Kepek, Akne ve viral (herpes)enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 • Sedef,egzama hastalıklarının tedavisinde kullanılır
 • Kuru saç derisi ve saç kepeğinde etkilidir.
 • Tahriş olmuş cildi yatıştırır.
 • Antibiyotik direncinin önlenmesinde yardımcı olur.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarında rahatlatıcı etki sağlar.
 • Bit-uyuz tedavisinde yardımcıdır.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Şiddetli kulak ağrılarında, kulak içine damlatılarak içerisinde biriken iltihabı söker.
 • Çay ağacı yağı aynı zamanda herpes ve maya enfeksiyonu gibi virüslere karşı da etkilidir.

 

Çay ağacı yağının Yan Etkileri Nelerdir ?


Çay ağacı topikal ve aromatik uygulamalarda güvenli kabul edilir ve çoğu vakada yan etkilere neden olmaz. Ancak hassas bir cildiniz varsa, reaksiyon yaşamanız mümkündür. Çay ağacı yağını gözlerinizden, kontak lenslerinizden, iç burun ve cildinizin hassas kısımlarından uzak tutun. Bu uçucu yağın, keskin bir kamfor kokusu ve fazla uygulandığında cildinizde hafif yanma etkisi gösteren mentol benzeri bir etkisi vardır. Kullanmadan önce kolunuzda veya bacağınızda küçük bir cilt testi yapabilirsiniz.


İnhalasyondan Kaynaklanan Yan Etkiler

Çay ağacı yağı aromaterapi için kullanılabilir. Bu yöntemle, yağ bir difüzör kullanılarak veya buhar inhalasyonu yoluyla solunur. Çok fazla çay ağacı yağı solumak baş ağrısı,mide bulantısına sebebiyet verebilir.

Oda sıcaklığında, direkt güneş ışığından uzakta saklayınız.


Çay ağacı yağının uyumlu olduğu yağlar:


Lavanta, gül, santal odunu, palmarosa, kekik.

 

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

 

Çay ağacı uçucu yağı,doğal güzellik,sağlık ve tehlikeli kimyasallardan arındırılmış temizlik ürünleri yapmak için aşağıdaki şekillerde kullanılabilir:

 

Aromatik:

Bir aroma difüzörü kullanarak evinize çay ağacı uçucu yağını yayabilir ya da doğrudan şişeden koklayabilirsiniz.

 

Topikal:

Çay ağacı Uygulamadan önce mutlaka 1:1 oranında bir taşıyıcı yağ ile Jojoba,Argan,Hindistan cevizi yağı gibi gözenekleri tıkamayan non komedojenik)seyreltin.

 

Dahili:

Amerikan Toksikoloji Merkezi’ne göre çay ağacı yağı yutulduğunda zehirli özellik göstermektedir. Herhangi bir nedenle kesinlikle yutulmamalıdır.İlgili Yazılar
Ev Yapımı Doğal Cilt Maskesi Yaptım

Ev Yapımı Doğal Cilt Maskesi Yaptım

Herkese mutlu günler :)

Tatil günümü fırsata çevirip evde bir cilt maskesi yaptım. Cildi nemlendirici, besleyici ve lekeleri azaltmaya yardımcı olması açısından bu maskenin içerisinde avokado, mango (kabukları ile birlikte), ev yapımı tamamen doğal papatya ve kantaron yağı kullandım. Bu karışımda neden bu 4 malzemeyi seçtiğimi size kısaca açıklamak istiyorum. yazının devamı için "tıklayınız..."

Hodan Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Hodan Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Hodan bitkisi ülkemizde Marmara ve Karedeniz bölgesinde yetişen,mavi renkteki çiçekleri mayıs ayının ortalarından eylül ayının sonuna kadar, farklı zamanlarda açan bir bitkidir. Hodan yağı niasin, kolin, protein, lif, mineral, tiamin, riboflavin ile A ve C vitaminleri bakımından zengin olması nedeniyle cilt sorumu gidermede ve kolajen üretiminde oldukça etkili bitkisel bir yağdır.Ayrıca yüksek miktarda, güçlü bir antienflamatuar olan gamma linolenik asit (GLA) ihtiva eder. Hodan Yağı başta baş ağrısı,bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,saç dökülmesine iyi gelmesi gibi bir çok faydaları vardır. yazının devamı için "tıklayınız..."

Limon Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Limon Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Ilıman iklimlerde ağaçta yetişen beyaz çiçekli çok yıllık bir bitki olan limona yapraklarında ve meyvesinde bulunan uçucu yağlar kokusunu verir.Limonun kendisi hatta kabuğu mucize etkiler yaratabilirken yağı da tam bir şifa kaynağıdır. Limon yağı, aromaterapide yaygın olarak kullanılan bir esansiyel yağ türüdür. Limon kabuğundan elde edilmektedir. C ve B6 vitamini ile potasyum deposudur.Basit şeker ve karbonhidratlardan oluşur.Diyet lifi olarak bilinen %60 pektin içerir. Az yağ ve az protein içerir. Çeşitli sağlık yararları sağlayan; sitrik asit (limon tuzu), hesperidin (P vitamini), diosmin, eriocitrin ve D-limonen gibi antidoksidanlar içerir. yazının devamı için "tıklayınız..."

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Mersingiller ailesinden karanfil ağacı çiçeğinin gonca kısmı karanfil olarak adlandırılmaktadır. Bu bitki türü yağmurlu ve sıcak iklim ağacı olduğundan her zaman yeşil kalmaktadır. Ülkemizde de bolca bulunmaktadır. Karanfil bitkisinin ayrıca kendisi kadar tomurcuğunda yaklaşık %20 esansiyel yağ bulunur. Bu karanfil yağı insan sağlığı için çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, Şiddetli baş ağrısını hafifletir, Ağız içinde oluşan yaralara, diş çürüklerine karşı etkilidir, Astım, bronşit, sinüzit, soğuk algınlığı, öksürük gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir, Balgam söktürücü etkisi vardır, Mide bulantısı ve kusmaya karşı etkilidir. Yazının devamı için "tıklayınız..."

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Jojoba bitkisi Mojave, Arizona, California dışında İsrail topraklarında da yetişebilen Simmondsiaceae familyasındaki bir bitki türüdür. Özellikle kozmetik alanında kullanılan Jojoba yağının çok faydalı olduğu bilinmketedir. E vitamini bakımından da zengin olan bu yağ, günümüzdeyse güzellik sektörünün vazgeçilmezleri arasında gösteriliyor. Jojoba yağı, mükemmel bir nemlendiricidir. Ciltteki nem kaybını önler ve cildi besler. cildi makyaj kalıntılarından da arındırır.  Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sayede ciltte bakteri ve mantar oluşumunun önüne geçer. Yazının devamı için "tıklayınız..."