Çörekotu Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

heading_title

Çörekotu Yağı Nedir ? Neye İyi Gelir ?


Düğün çiçeği familyasından olup tohumlarından çoğalan bir bitki türü olan çörek otu antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Doğu Avrupa, Batı Asya ve Orta Doğu'da yetişir. İnsanlar çörekotunu İlaç, gıda ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Romatoid artrit, astım, alerjik rinit gibi pek çok hastalığın tedavisine yardımcı olur. Sitemizden %100 Doğal Çörekotu yağı siparişinizi vermek için tıklayınız ..


Çörekotu Yağının Faydaları Nelerdir ?


 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Yüksek kolesterolü düşürür.
 • Astım semptomlarını azaltır.
 • Mide rahatsızlıklarını azaltır.
 • Kalbi korur.
 • Kansere karşı koruma sağlar.
 • Sinüzite iyi gelir.
 • Saçların yapısını korur ve saçların kolay, sağlıklı uzamasına yardım eder.
 • Saç dökülmesini önler, saçların erken beyazlamasını engeller.
 • Sinir, stres depresyon ve gerginlikten uzaklaştırır.
 • Diyabet diğer bir adıyla şeker hastalığı için de faydalıdır.
 • Kronik yorgunluğa iyi gelir.
 • Safra kesesi taş oluşumu ve böbrek taş oluşumuna karşı etkilidir.
 • Dolaşım sistemine yarar sağlar.
 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.
 • Gebelikten sonra emzirme dönemini arttırır, doğum yağmış annelerde süt artışı sağlar.
 • A, B, ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi değerli bileşenleri içerir.
 • Yaraları iyileştirici özelliği vardır.
 • Bağırsak kurtlarını düşürücü etki yapar. Bağırsak parazitlerini geçirir.
 • Kabızlığı gidermeye yardım eder.
 • Hemoroid yani basur için de iyileştirici özelliği vardır.
 • Burun tıkanıklığını giderir.


Çörekotu Yağının Yan Etkileri Nelerdir ?


Aşırı kullanımı karaciğer ve böbrek hasarlarına neden olabilir.Bazı ilaçlara etkileşime girebilir. Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuzu bilgilendirin. Hamilelikte ve emzirirken kullanımı ile ilgili doktorunuza danışın. Topikal kullanımda bazı insanlarda alerjik döküntüye sebep olabilir. Bu nedenle cildin küçük bir bölümünde test etmeden kullanmayın.


Çörekotu Yağının Uyumlu Olduğu Yağlar : Baobab Yağı , Tatlı Badem Yağı, Üzüm Çekirdeği Yağı, Zeytinyağı, Hindistan Cevizi Yağı


Çörekotu Yağı Nasıl Kullanılır ?


Dahili Kullanım :


Çörekotu yağının kalitesi çok yüksektir. Yemeklerde, soslarda, çorbalarda ve içeceklerde lezzet vermek için kullanılabilir. Birçok hastalığa iyi gelen çörek otu yağı sabah, öğle ve akşam yemeklerinden önce dilerseniz yoğurdunuza katabilir veya su ile içebilirsiniz.


Topikal Kullanım :


Kas ve eklem ağrılarının olduğu kısımlara masaj yapılarak sürüldüğünde ağrıların dinmesine yardımcı olur. Ayrıca egzamalı bölgelere de sürüldüğünde önemli derecede fayda sağlanır. Cilt kullanımı için evde yapılan kürlere, kremlere, losyonlara ve şampuanlara katılabilir. Cilt tarafından hızlıca emildiği için masaj yağı olarak da uygulanabilir. Duştan yarım saat önce saç diplerine ve uçlarına yağ ile masaj yapın. 30 dk bekledikten sonra yıkayın. Bu kürü haftada 2 kez tekrarlayınız.


İlgili Yazılar
Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Badem gülgiller ailesi grubunda yer alan küçük bir ağaç türü meyvesi olarak bilinen ve meyve olarak yenilebilen besindir. Ortadoğu ve Güneybatı Asya civarlarında yetişen içi beyaz ve dışı kabukla kaplı bir meyvedir. Bademin en etkili olanı badem yağıdır. Bademin çekirdeği belirli süre ezilerek hazırlanır.Tatlı badem yağı ve acı badem yağı olmak üzere ikiye ayrılır. İkisi arasındaki en etken fark farklı ağaç türlerinde elde edilmeleridir. En çok kullanılan tatlı badem yağı sabit yağ sınıfında olarak yapının içerisinde yağ asitleri mevcuttur. Bunun için cilt ve saç için en çok tatlı badem yağı tercih edilir.  Badem yağının antioksidan, anti-inflamatuar, bağışıklık artırıcı ve skar (yanık ya da yara izleri) azaltıcı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Yazının devamı için "tıklayınız..."

Greyfurt Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Greyfurt Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Portakal ile çapraz bir melez meyve olan greyfurt, ilk defa Batı Hint Adaları’ndan olan Barbados’da yetiştirilmiş ve daha sonra dünyaya yayılmıştır. A, E, C ve K vitaminleri ile pantotenik asit, tiamin, niasin ve piridoksin içeren bir yapıya sahiptir. Greyfurt yağı, meyvenin kabuklarından elde edilir. Endüstriyel yapımı sırasında kabuklar, soğuk presleme yoluyla ezilir ve daha sonra farklı işlemlere tabi tutularak yağ haline getirilir. C vitamini zengini olan greyfurt yağı faydaları çok olan bitkisel yağlardan biridir. Vücudu rahatlattığı ve zindelik verdiği için masaj sırasında yaygın olarak kullanılır. Çünkü aromaterapi özelliği vardır. Ruhi sıkıntıları olan kişilere önerilen yağ, insanda ferahlık ve tazelik duygusu oluşturur. yazının devamı için "tıklayınız..."

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Okaliptus yağı, adından da anlaşılabileceği gibi tropikal iklimde yetişen okaliptus ağacının yapraklarından elde edilen bir tür esansiyel yağdır. Alternatif tıp başta olmak üzere sağlık, kozmetik, gıda ve temizlik ürünleri alanlarında sıklıkla kullanılır. Okaliptus yağı içilir mi diye merak edenler varsa, hemen yanıtlayalım. Evet okaliptus yağı içilebilir. Ancak okaliptüs yağını kullanırken dozunu dikkat etmeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Okaliptüs yağını günde bir defa 1-2 damla suya damlatarak içebilirsiniz. Bu şifalı bitkisel yağ dahili ve harici olarak kullanıma uygundur. En çok bilinen faydası solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Keskin ve ferahlatıcı bir kokusu vardır.yazının devamı için "tıklayınız..."

Naturechem Dökülme Karşıtı Saç Serumu

Naturechem Dökülme Karşıtı Saç Serumu

Naturechem Dökülme Karşıtı Saç Serumu saç köklerinin güçlenmesini ve onarılmasını sağlayan, kepeklenme ve dökülme gibi sorunları önleyen saç bakımındaki en önemli ve güçlü özelliklerinden biridir. Seyrek ve dökülme problemi olan saçlı deri için de en uygun serumdur. Naturechem Dökülme Karşıtı Saç Serumu,  saçının ihtiyacı olan besini saç köklerine direkt olarak verir ve koparak dökülmeleri önlemeye ve yeni saçların çıkmasına yardımcı olur.. Yazının devamı için "tıklayınız..."

Pelesenk Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Pelesenk Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Pelesenk ağacı (gül ağacı) Brezilya’da bolca yetişen, dekorasyon amaçlı ve mobilya, enstrüman ve yemek çubuğu yapımında kullanılan ünlü bir ağaçtır. Pelesenk yağı, bilimsel adı aniba rosaeaodora olan gül ağacı bitkisinden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen bitkisel bir yağdır.  Yağın bileşenleri oldukça etkilidir. Pelesenk yağı ılık, baharatımsı, odunsu, çiçeğe çalan ve canlandırıcı bir aromaya sahiptir.  Bu özellikleri sebebiyle parfümeri ve sabun yapımında özellikle tercih edilir. Yağın ağrı kesici, antidepresan, dezenfektan, afrodizyak, antibakteriyel ve uyarıcı özellikleri vardır. Yazının devamı için "tıklayınız..."