Kekik Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

heading_title

Kekik Yağı Nedir ? Neye İyi Gelir ?


Kekik yağı, şifalı doğal yağlar arasında yer alan ve birçok hastalığa iyi gelmesiyle bilinmektedir. Antik dönemlerden günümüze kadar solunum ve cilt hastalıklarına iyi gelen kekik yağı, antioksidan özelliği sayesinde vücudun toksinlerden arınmasını sağlayarak kanser hücreleriyle savaşmaktadır. Kekik yağının insan sağlığına olan faydaları şöyledir:


 • Vücudun enfeksiyon ve iltihaplardan arınmasını sağlamaktadır.
 • Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olarak kanser hücreleriyle savaşmaktadır. Birçok kanser türüne karşı kekik yağı kullanılması önerilir.
 • Kemik ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Özellikle bel ağrılarının tedavisi için kekik yağı tavsiye edilmektedir.
 • Solunum yolu hastalıklarınıntedavisinde kekik yağı oldukça faydalıdır.
 • Doğal ağrı kesicidir. Ağrıyan bölgeye kekik yağı ile masaj yapılması ağrının büyük oranda hafiflemesini sağlamaktadır.
 • Sindirim problemleri olan kişilerin kekik yağını tüketmeleri durumunda bağırsaklarının daha sağlıklı ve hızlı çalışmasını sağlamaktadır.
 • Kekik yağı idrar söktürücü özelliğe sahip olduğu için idrar yolu enfeksiyonu ve iltihapların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Öksürük ve boğaz ağrısına iyi gelir.
 • Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Sinüslerin açılmasını sağlayarak baş ve göz ağrılarını hafifletir.
 • Solunum yollarını açılmasına yardımcı olarak burun tıkanıklığını sıkıntısı çekenlerin rahatlamasına katkı sağlar.
 • Kandaki şeker oranını dengelemeye yardımcı olduğundan dolayı diyabet hastalarının da kullanması doktorlar tarafından önerilmektedir.
 • Doğal sivilce kurutucudur. Sivilce izlerinin temizlenmesinde oldukça etkilidir.
 • Sinek, böcek ısırıklarına karşı kekik yağı kullanılması önerilir.
 • Yanık ve kesik gibi yaralarında mikrop kapmasını önleyerek çabucak iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları da iyi gelmektedir.
 • Ağız bakterilerinin temizlenmesini sağlayarak ağız kokusuna iyi gelir. Diş ve diş eti hastalıkları tedavisinde kullanılabilir. 
 • Adet döngüsünün düzenli hale getirmeye yardımcı olur.
 • Cilt kırışıklıklarına iyi gelmektedir.
 • Bronşit ve zatürre hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir.
 • Saç derisi bakımını yaparak kepek ve kaşıntı tedavisinde kullanılabilir. 
 • Daha sağlıklı bir uyku düzeni sağlamaktadır. 
 • Mantar önleyici özelliğe sahiptir.


Uyarılar:


Kekik yağı güçlü bir uçucu yağ olduğu için önerilen damla sayıları geçilmemelidir. Kekik yağı kesinlikle ağza alınmaz. Çocuklarda ve hamilelerde kullanım önerilmez. Kekik uçucu yağı bir baz yağ ile karıştırılıp cilde uygulanacaksa küçük bir bölgede denenmelidir. Özellikle hassas ve alerjiye yatkın kişilerde kullanılmamalıdır. Her uçucu yağ kullanımında olduğu gibi herhangi bir hastalığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız mutlaka kekik yağını kullanmadan önce doktorunuza danışın.


Kekik Yağının Uyumlu Olduğu Yağlar: Biberiye, Çam, Greyfurt, Bergamot, Limon ve Lavanta ile uyumludur.

 

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır? 

 

Dahili kullanım:

Kekik yağını bir bardak suya 1 damla damlatarak tüketebilirsiniz. Kekik yağı saf olarak kesinlikle tüketilemez. Ayrıca yoğunluğunu azalttığınız kekik yağını 10 günü geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. Uzun süreli kullanımlar hala soru işareti taşımaktadır.


Topikal Kullanım: 

50 ml soğuk sıkım baz yağ içine 2 - 3 damla damlatıp karıştırın, vücudunuza masaj yaparak uyguladığınızda cildinizin canlı görünmesine yardımcı olur.


Aromatik Kullanım:

Buhurdanlık: Suyun sürekli sıcak kalmasını, böylece içindeki aromatik yağların havaya yayılmasını sağlayan bir sisteme sahip olan buhurdanlıklar, aromatik yağları kullanmanın en etkili yollarından biridir. Buhurdanlığınıza damlatacağınız 2-3 damla yağ zihinsel odaklanma gücünü arttırır.


İlgili Yazılar
Organik Bebek Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Organik Bebek Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Zengin mineral yapısı ile bebek yağı özellikle bebeklerin hassas cildini korumak için kullanılmaktadır. Ancak aynı zamanda cilde sağladığı faydalar ile son dönemlerde yetişkinlerin de kullandığı bir doğal kaynaktır. Kozmetik reyonlarında yerini yavaş yavaş almaya başlayan bebek yağları, cildin daha yumuşak ve pürüzsüz görünmesine fırsat vermektedir. Güvenli ve sağlıklı bir kullanım ile beraber cildin daha genç, nemli ve çatlaklardan arınmasına imkan tanımaktadır. yazının devamı için "tıklayınız..."

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Güney Asya Bölgesi’nde yetişen ylang ylang bitkisinden buhar damıtma yoluyla elde edilen ylang ylang yağı, hoş kokusu ile son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilen bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. Birçok kozmetik ürününde hammadde olarak kullanılan ylang ylang yağı, günümüzde bitkisel ürünler üreten markalar tarafından satışa sunulmaktadır. Cilt ve saç bakımında gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bu yağ, vücudunuz için sayısız faydaya sahiptir. yazının devamı için "tıklayınız..."

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Dünyanın farklı yerlerinde, güneşli bölgelerde yetişen keten bitkisinden elde edilen tohumlara keten tohumu denilmektedir. Keten bitkilerinden elde edilen tohumların preslenmesi ile elde edilen yağa da keten tohumu yağı adı verilmektedir. İçeriğinde yüksek oranda lif bulunduran keten tohumu, vitamin yönünden de oldukça zengindir. E, K, B12 vitaminleri ve Omega 3 bakımından zengin bir içeriğe sahip olan keten tohumu, faydalı yağları ve mineralleri de içerisinde bulundurmaktadır. Zengin besin içeriğine sahip olan keten tohumu yağı, içerdiği vitaminler, mineraller ve yağlar sebebiyle insan vücudu için sayısız fayda barındırmaktadır. yazının devamı için "tıklayınız..."

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Lavanta, binlerce yıldır hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. En belirgin özelliği kokusu ve rengi olan lavantanın bedeni ve zihni arındırdığına inanılır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan lavanta gerek yağ gerekse çay olarak tüketilebilir. Lavanta yağı, aromaterapide ve birçok aromatik preparat ve kombinasyonda çok faydalıdır.Bugün lavanta yağı, bir aromaterapi yağı, jeller, infüzyonlar, losyonlar, sabunlar, bebek ürünleri ve mumlar dahil olmak üzere çeşitli formlarda sıklıkla kullanılmaktadır. yazının devamı için "tıklayınız..."

Paçuli Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Paçuli Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Paçuli uçucu yağı, kurutulmuş ve hafif fermente olmuş paçuli yapraklarının su buharı distilasyonundan  elde edilen uçucu yağdır. Yaklaşık 1 kg paçuli materyalinden 20-30 ml uçucu yağ elde edilir. Paçuli yağının kendine has bir kokusu vardır. Genelde odunsu, tatlı ve baharatlı, bir koku olarak tarif edilir.  Vetiver, sandal, sedir ve akgünlük gibi kokularla birlikte parfümlerde fiksatif olarak kullanılır. Kozmetik, parfümeri ve aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Yaşlanma karşıtı bakım yapar, kırışıklık oluşumunu yavaşlatır. Egzama, dermatit, yangı problemlerinde tercih edilir. yazının devamı için "tıklayınız..."