Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

heading_title

Lavanta yağı nedir ? Neye iyi gelir ?


Lavanta, binlerce yıldır hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. En belirgin özelliği kokusu ve rengi olan lavantanın bedeni ve zihni arındırdığına inanılır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan lavanta gerek yağ gerekse çay olarak tüketilebilir. Lavanta yağı, aromaterapide ve birçok aromatik preparat ve kombinasyonda çok faydalı olan uçucu bir yağdır. Bugün lavanta yağı, bir aromaterapi yağı, jeller, infüzyonlar, losyonlar, sabunlar, bebek ürünleri ve mumlar dahil olmak üzere çeşitli formlarda sıklıkla kullanılmaktadır.


Lavanta  Yağının Faydaları Nelerdir ?


 • Stres ve anksiyeteyi hafifletir
 • Migren ve ağrı tedavisinde faydalıdır 
 • Akne, egzama ve kırışıklıklar gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir.
 • Saç ve saç derisini besleyen lavanta aynı zamanda saç derisinin dezenfekte olmasını sağlar.
 • Sindirimi geliştirmeye yardımcı olur
 • Solunumsal bozuklukları rahatlatır
 • Kan dolaşımını artırır, tansiyonu dengeler
 • Ruh halini iyileştirir
 • Uyku kalitesini ve süresini artırır
 • Doğum sonrası komplikasyonları azaltır
 • Kas spazmlarını önler
 • İdrar akışını uyarır
 • Sistit belirtilerini azaltır
 • Karaciğeri temizler
 • Bağışıklığı arttırır
 • Güneş yanıklarını iyileştirir


Uyarılar: 


Haricen kullanım içindir. (İçilmez) Topikal uygulamalarda seytreltilerek kullanılmalıdır. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz. Göz ile temasından kaçınınız, temas halinde bol su ile yıkayınız. Oda sıcaklığında, direkt güneş ışığından uzakta, ağzı sıkıca kapalı olarak saklayınız.


Lavanta Yağının Uyumlu Olduğu Yağlar: Bütün floral uçucu yağlar ile uyumludur.

 

Lavanta yağı nasıl kullanılır ?


Haricen kullanım için uygundur.

 

Topikal kullanım:


50 ml soğuk sıkım taşıyıcı (baz) yağ içerisine 5-10 damla damlatıp karıştırın. Cilt bakımınız için vücudunuza masaj yaparak uygulayın.

Her evde bulunması gereken harika bir yağdır. Yanık mı oldu hemen üzerine 1-2 damla lavanta uçucu yağı damlatın, üzerine de bir süre buz bastırın işte tamam. Uyku probleminiz mi var, yatmadan yastığınızın yüzünüzün değmeyeceği kısmına 3-4 damla damlatın sonrasında sabah uyanın. Avuçlarınızın içine 2-3 damla lavanta yağı alıp ellerinizi ovuşturun ve şakaklara, kulak arkasına,bilek içleri ile ayak tabanlarına sürün.Yatmadan önce yapılan on dakikalık masaj,bedeninizin uyku esnasında rahatlamasına yardımcı olacaktır.  Bir yere çarptığınız anda 1-2 damla o bölgeye damlatmak morarmasını önleyecek.  Bunun dışında antiseptik, antifungal, sakinleştirici, rahatlatıcı ve tabii en önemlisi migrenin de ilacı aynı zamanda…. İnceltmek için bir sprey şişesine yarım fincan su ile birkaç damla lavantanın yağını ekleyin ve çalkalayın. Yüze ve saçınıza püskürtün.

 

Aromatik kullanım:

 

Lavantanın yağı aromaterapide ve birçok aromatik preparat ve kombinasyonda faydalıdır.Yatmadan önce rahat bir uyku için yastığa damlatılabilir. Son derece çarpıcı aroması olan bu uçucu yağ ,aromaterapi difüzörü ile ev ya da ofis ortamına yayabilirsiniz, unutmayın direkt olarak şişeden koklamanın da oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.


İlgili Yazılar
Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Mersingiller ailesinden karanfil ağacı çiçeğinin gonca kısmı karanfil olarak adlandırılmaktadır. Bu bitki türü yağmurlu ve sıcak iklim ağacı olduğundan her zaman yeşil kalmaktadır. Ülkemizde de bolca bulunmaktadır. Karanfil bitkisinin ayrıca kendisi kadar tomurcuğunda yaklaşık %20 esansiyel yağ bulunur. Bu karanfil yağı insan sağlığı için çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, Şiddetli baş ağrısını hafifletir, Ağız içinde oluşan yaralara, diş çürüklerine karşı etkilidir, Astım, bronşit, sinüzit, soğuk algınlığı, öksürük gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir, Balgam söktürücü etkisi vardır, Mide bulantısı ve kusmaya karşı etkilidir. Yazının devamı için "tıklayınız..."

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Güney Asya Bölgesi’nde yetişen ylang ylang bitkisinden buhar damıtma yoluyla elde edilen ylang ylang yağı, hoş kokusu ile son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilen bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. Birçok kozmetik ürününde hammadde olarak kullanılan ylang ylang yağı, günümüzde bitkisel ürünler üreten markalar tarafından satışa sunulmaktadır. Cilt ve saç bakımında gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bu yağ, vücudunuz için sayısız faydaya sahiptir. yazının devamı için "tıklayınız..."

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Dünyanın farklı yerlerinde, güneşli bölgelerde yetişen keten bitkisinden elde edilen tohumlara keten tohumu denilmektedir. Keten bitkilerinden elde edilen tohumların preslenmesi ile elde edilen yağa da keten tohumu yağı adı verilmektedir. İçeriğinde yüksek oranda lif bulunduran keten tohumu, vitamin yönünden de oldukça zengindir. E, K, B12 vitaminleri ve Omega 3 bakımından zengin bir içeriğe sahip olan keten tohumu, faydalı yağları ve mineralleri de içerisinde bulundurmaktadır. Zengin besin içeriğine sahip olan keten tohumu yağı, içerdiği vitaminler, mineraller ve yağlar sebebiyle insan vücudu için sayısız fayda barındırmaktadır. yazının devamı için "tıklayınız..."

Paçuli Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Paçuli Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Paçuli uçucu yağı, kurutulmuş ve hafif fermente olmuş paçuli yapraklarının su buharı distilasyonundan  elde edilen uçucu yağdır. Yaklaşık 1 kg paçuli materyalinden 20-30 ml uçucu yağ elde edilir. Paçuli yağının kendine has bir kokusu vardır. Genelde odunsu, tatlı ve baharatlı, bir koku olarak tarif edilir.  Vetiver, sandal, sedir ve akgünlük gibi kokularla birlikte parfümlerde fiksatif olarak kullanılır. Kozmetik, parfümeri ve aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Yaşlanma karşıtı bakım yapar, kırışıklık oluşumunu yavaşlatır. Egzama, dermatit, yangı problemlerinde tercih edilir. yazının devamı için "tıklayınız..."

Nane Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Nane Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Nane yağı, nane (Mentha) bitkisinin yapraklarından distilasyon yöntemi ile elde edilen bir aromatik (uçucu) yağdır. Nane yaprakları, içeriğinde bolca mentol barındırır ve su buharı distile edildiğinde aktif etken maddeler yoğun bir şekilde çıkarılan yağa geçmiş olur. Antik Uzakdoğu tıbbında sıklıkla kullanılan nane yağının, Yunan ve Mısır kaynaklarında da sözü geçer. Nane Yağının başta baş ağrısına, karın ağrısına iyigelmesi, sindirim sorunlarını gidermesi gibi bir çok ve daha fazlası faydaları vardır. yazının devamı için "tıklayınız..."