Nane Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

heading_title

Nane Yağı Nedir ? Neye iyi gelir ?


Nane yağı, nane (Mentha) bitkisinin yapraklarından distilasyon yöntemi ile elde edilen bir aromatik (uçucu) yağdır. Nane yaprakları, içeriğinde bolca mentol barındırır ve su buharı distile edildiğinde aktif etken maddeler yoğun bir şekilde çıkarılan yağa geçmiş olur. Antik Uzakdoğu tıbbında sıklıkla kullanılan nane yağının, Yunan ve Mısır kaynaklarında da sözü geçer.


Nane Yağının Faydaları Nelerdir ?


 • Mide ağrılarını azaltır.
 • Soğuk algınlığı,boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelir.
 • Baş ağrılarını hafifletir.
 • Hafif öksürüğü giderir.
 • Kötü kokan nefesi tazeler.
 • Zihinsel odaklanmayı iyileştirir.
 • Sindirim sorunlarını giderir.
 • Karın ağrısını azaltır.
 • Mide bulantısını azaltır.
 • Kaşıntıyı azaltır.
 • Enerjiyi artırır.
 • Kasları yumuşatır,sıcak kompres veya masaj yapmak suretiyle ağrıları giderir.
 • Hazmı kolaylaştırır.
 • Burun tıkanıklığı, sinüzit, astım, bronşite iyi gelir.
 • Saçlarda oluşan kepeği giderir.
 • Dudak çatlaklarını önler.
 • Alerjiyi rahatlatır.
 • Ateş düşürücüdür.


Uyarılar:

Cilt hassas bir formdaysa alerjilere neden olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce cildinizde en dayanıklı olan bölgelerde küçük bir alanda test yapmanız gereklidir. Oda sıcaklığında, direkt güneş ışığından uzakta, ağzı sıkıca kapalı olarak saklayınız.


Nane Yağının Uyumlu Olduğu Yağlar: Kayeput, Greyfurt, Lavanta, Kuşdili, Badem, Susam, Hindistan Cevizi Yağı


Nane Yağı Nasıl Kullanılır ? 


Dahili ve harici kullanım için uygundur.


Dahili Kullanım:

Nane yağı, ağız yoluyla tüketilebilen aromatik yağlardandır. Kuru veya taze nane koyabileceğiniz her yemeğe 1-2 damla nane yağı damlatabilir, içeceklerinize de ekleyerek faydalı etkilerinden yararlanabilirsiniz.

  

Topikal Kullanım:

Doğrudan cilde uygulamak: Badem, susam, hindistancevizi yağı veya zeytinyağı içerisine birkaç damla nane yağı karıştırarak ağrı kesici, kaşıntı giderici ve cildi besleyecek bir masaj yağı oluşturabilirsiniz.


Aromatik Kullanım:

Buhurdanlık: Suyun sürekli sıcak kalmasını, böylece içindeki aromatik yağların havaya yayılmasını sağlayan bir sisteme sahip olan buhurdanlıklar, aromatik yağları kullanmanın en etkili yollarından biridir. Buhurdanlığınıza damlatacağınız 2-3 damla nane yağı solunum rahatsızlıkları, mide bulantısı, yorgunluk, dikkat dağınıklığı gibi durumlara iyi gelecektir.

İlgili Yazılar
Limon Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Limon Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Ilıman iklimlerde ağaçta yetişen beyaz çiçekli çok yıllık bir bitki olan limona yapraklarında ve meyvesinde bulunan uçucu yağlar kokusunu verir.Limonun kendisi hatta kabuğu mucize etkiler yaratabilirken yağı da tam bir şifa kaynağıdır. Limon yağı, aromaterapide yaygın olarak kullanılan bir esansiyel yağ türüdür. Limon kabuğundan elde edilmektedir. C ve B6 vitamini ile potasyum deposudur.Basit şeker ve karbonhidratlardan oluşur.Diyet lifi olarak bilinen %60 pektin içerir. Az yağ ve az protein içerir. Çeşitli sağlık yararları sağlayan; sitrik asit (limon tuzu), hesperidin (P vitamini), diosmin, eriocitrin ve D-limonen gibi antidoksidanlar içerir. yazının devamı için "tıklayınız..."

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Mersingiller ailesinden karanfil ağacı çiçeğinin gonca kısmı karanfil olarak adlandırılmaktadır. Bu bitki türü yağmurlu ve sıcak iklim ağacı olduğundan her zaman yeşil kalmaktadır. Ülkemizde de bolca bulunmaktadır. Karanfil bitkisinin ayrıca kendisi kadar tomurcuğunda yaklaşık %20 esansiyel yağ bulunur. Bu karanfil yağı insan sağlığı için çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, Şiddetli baş ağrısını hafifletir, Ağız içinde oluşan yaralara, diş çürüklerine karşı etkilidir, Astım, bronşit, sinüzit, soğuk algınlığı, öksürük gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir, Balgam söktürücü etkisi vardır, Mide bulantısı ve kusmaya karşı etkilidir. Yazının devamı için "tıklayınız..."

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Güney Asya Bölgesi’nde yetişen ylang ylang bitkisinden buhar damıtma yoluyla elde edilen ylang ylang yağı, hoş kokusu ile son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilen bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. Birçok kozmetik ürününde hammadde olarak kullanılan ylang ylang yağı, günümüzde bitkisel ürünler üreten markalar tarafından satışa sunulmaktadır. Cilt ve saç bakımında gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bu yağ, vücudunuz için sayısız faydaya sahiptir. yazının devamı için "tıklayınız..."

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Dünyanın farklı yerlerinde, güneşli bölgelerde yetişen keten bitkisinden elde edilen tohumlara keten tohumu denilmektedir. Keten bitkilerinden elde edilen tohumların preslenmesi ile elde edilen yağa da keten tohumu yağı adı verilmektedir. İçeriğinde yüksek oranda lif bulunduran keten tohumu, vitamin yönünden de oldukça zengindir. E, K, B12 vitaminleri ve Omega 3 bakımından zengin bir içeriğe sahip olan keten tohumu, faydalı yağları ve mineralleri de içerisinde bulundurmaktadır. Zengin besin içeriğine sahip olan keten tohumu yağı, içerdiği vitaminler, mineraller ve yağlar sebebiyle insan vücudu için sayısız fayda barındırmaktadır. yazının devamı için "tıklayınız..."

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Lavanta, binlerce yıldır hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. En belirgin özelliği kokusu ve rengi olan lavantanın bedeni ve zihni arındırdığına inanılır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan lavanta gerek yağ gerekse çay olarak tüketilebilir. Lavanta yağı, aromaterapide ve birçok aromatik preparat ve kombinasyonda çok faydalıdır.Bugün lavanta yağı, bir aromaterapi yağı, jeller, infüzyonlar, losyonlar, sabunlar, bebek ürünleri ve mumlar dahil olmak üzere çeşitli formlarda sıklıkla kullanılmaktadır. yazının devamı için "tıklayınız..."