Buhurdanlık Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

heading_title

Buhurdanlık Nedir ?

 

Buhurdan kelimesi, ’yakılınca güzel kokulu duman çıkaran madde’ anlamına gelen Arapça ‘bahur’ kelimesinden  türetilmiştir. Kullanım bakımından çok eski devirlerden beri kullanılan tütsüyle benzer özelliktedir. Farklı olarak bitki parçaları ve reçine gibi maddeler yerine damıtma yöntemiyle elde edilmiş olan saf uçucu  yağlar kullanılır.

 

Buhurdanlık Kaç Bölümden Oluşur ?

 

Genellikle cam ya da seramik olarak üretilen buhurdanlar , su ve tealight mum koyulan  iki ayrı bölümden oluşabileceği gibi tek parça olarak da bulunabilir. Kapaklı modeller kokunun yoğunluğunu ayarlamaya yardım eder.

 

Buhurdanlık Nasıl  Kullanılır ?

 

Öncelikle  buhurdanın su haznesi doldurulur.  (Zamandan tasarruf etmek için sıcak su konulabilir) Haznedeki suyun üzerine tercih edilen uçucu yağdan bir kaç damla damlatılır. Ardından mum yakılarak buhurdanın alt kısmında bulunan bölüme yerleştirilir. Mum alevi suyun ısınmasını ve uçucu yağın tüm oda içerisinde yayılmasını sağlar.

 

Buhurdan Ne İçin Kullanılır ?

 

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne dek  doğanın bizlere sunduğu güzel kokular insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Geçmiş dönemlerde, başta  dini ritüellerde olmak üzere parfüm yapımında, mumyalama ve günlük hayatta güzel kokularla kötü ruhların uzaklaştırıldığına inanılırdı.

Buhurdanın günümüzdeki  temel  kullanım amacı zihinsel rahatlama, ruhsal durumu dengeleme, hava temizleyici gibi durumlardır. Buhurdanlar genelde meditasyon sırasında, ders çalışırken, uyku öncesi rahatlamak  ve ortamdaki negatif enerjiyi temizlemek için tercih edilir.

 

Buhurdan Kullanılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?


 • Buhurdanda kullanılan yağların mutlaka uçucu yağ olması gerekmektedir. Badem yağı gibi sabit yağlar buhurdanda kullanılmaz.
 • Uçucu yağların yanmaması için haznede her zaman yeterli miktarda su bulunmalıdır.
 • Aromaterapide doz çok önemlidir. Koku yoğunluğunu artırmak için fazla miktarda yağ kullanılmamalıdır. Ortam büyüklüğüne göre gerekirse birden fazla buhurdan kullanılabilir.
 • Buhurdanda kullanılan uçucu yağların saflığı kadar yakılan mumun doğal olması da önemlidir. Bunun için bitkisel tealight mumlar tercih edilebilir.
 • Kullanılan uçucu yağların her kullanım sonrası yenilenmesine gerek yoktur.
 • Çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutulmalıdır.

 

Buhurdanlık Kullanım Şekli Nasıldır ?

 

Buhurdanın haznesi  zamanla yağ atıkları nedeniyle kirlenebilir. Temizlemek için bir bez ve sıvı sabun yardımıyla kabı temizleyin. Durulama aşamasına ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde kap içerisinde kalan deterjan ile koyacağınız uçucu yağ birbirine karışabilir. Mumun etrafa taşma durumu gerçekleşmişse alt kısmı da temizleyebilirsiniz. Yıkama işlemlerini buhurdana zarar vermemek açısından ılık su ile ve elde yapmaya özen göstermelisiniz.

 

Buhurdanlık ile Hangi Yağlar Kullanılır ?

 

Kullanım amacınıza yönelik olarak ya da sevdiğiniz herhangi bir uçucu yağı tercih ederek buhurdan ile ortam kokulandırması yapabilirsiniz. Uçucu yağ seçiminizi yaparken ihtiyacınız duyduğunuz niteliklere sahip olan yağları tercih etmelisiniz.  Buhurdan için kullanılabilecek uçucu yağlardan birkaçı şöyle sıralanabilir;


 • Limon Yağı
 • Ylang Ylang Yağı
 • Greyfurt Yağı
 • Okaliptüs Yağı
 • Paçuli Yağı
 • Çay Ağacı Yağı
 • Nane Yağı
 • Kekik Yağı
 • Lavanta Yağı
 • Karanfil Yağı

 

Bu uçucu yağların her birinin farklı nitelikleri bulunmaktadır. Tek tek kullanılabildiği gibi 2-3 uçucu yağ karıştırılarak oluşacak sinerjik karışımlar da kullanılabilir.

 

Uçucu Yağların Kısaca Özellikleri:

 

·       LİMON:  Limon uçucu yağı kişiye zindelik verir. Antibakteriyel, antiseptik, antidepresan özelliktedir. Stres, kaygı ve depresyon ve iletişim güçlüklerine gibi psikolojik rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Özellikle yorgun ve tükenmiş hisseden kişiler için limon uçucu yağı iyi bir tercih olabilir.

·       YLANG YLANG: Güçlü çiçeksi, egzotik notalara sahiptir. Özellikle uykusuzluk problemi yaşayan kişiler için en büyük yardımcı olan ylang ylang uçucu yağı, stres, cinsel soğukluk gibi durumlarda tercih edilir. Kan dolaşımını düzenler , yaşama sevinci verir. Antibakteriyeldir. Çocuklar için uygundur.

·       GREYFURT:19. yy’da Florida’da keşfedilen bu yağın taze , meyvemsi bir kokusu vardır. Ruhsal rahatsızlıklar için son derece faydalıdır. Halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarda canlandırıcı özelliği nedeniyle tercih edilebilir. İyi bir mikrop öldürücüdür, havayı temizler. Çocuklar için uygundur.

·       OKALİPTÜS: Özellikle mevsim geçişleri esnasında başucu yağı olması gereken okaliptüs, solunum sistemi rahatsızlıklarına karşı oldukça iyi bir koruyucudur. Antiseptik ve dezenfektandır. Psikolojik olarak canlandırıcı, zihin açıcı ve enerji vericidir. Greyfurt, lavanta ve biberiye yağları ile uyumludur.

·       PAÇULİ: : Aromaterapide sık sık kullanılan paçuli yağı, doğal antidepresan olarak görülmektedir. İyi bir ve güve kovucudur. Antimikrobiyal ve afrodizyak niteliklere sahip bu yağın güçlü kafurumsu bir kokusu vardır.

·       ÇAY AĞACI :Çay ağacı uçucu yağı antiviral,antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip çok güçlü bir yağdır.Bu güçlü tedavi etkisine sahip uçucu yağ,aynı zamanda bağışıklık sistemini de aktive eder.Antibakteriyel olarak tıbbi tedavilerde kullanılan fenolden 12 kat daha güçlüdür.Eğer burnunuz tıkalı,başınız ve göğüs bölgenizde doluluk ve balgam hissediyorsanız çay ağacı yağını buhurdanlığınızda tedavi amaçlı kullanabilirsiniz.Çay ağacı buharı burun kanallarını temizler ve bakterilerin ölmesini sağlar.

·       NANE: Antiviral ve antiseptik etkili nane yağı,Mentha piperita bitkisinden elde edilir.Nane yağı hava yolunu açar ve öksürüğün tedavisinde kullanılır.Öksürükte iyi bir ekspektoran olarak etki eder.Ateş düşürmede etkilidir.

·       KEKİK: Kekik solunum yolu enfeksiyonlarında,bronşit,öksürük,influenza,soğuk algınlığı ve tıkanıklıkta etkili olarak kullanılmaktadır.Antibakteriyel ve antiviral etkilere sahip bir yağ olan kekik yağı,korona virüs tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır,iyi bir doğal dezenfektandır.Kekik yağının, limon,okaliptüs ve çay ağacı yağları ile birlikte kullanımı tıkanıklığı azaltır.

·       LAVANTA: Aromaterapide en kullanılan uçucu yağdır. Uyku problemleri başta olmak üzere pek çok rahatsızlık için faydalı olması nedeniyle her evde bulunması gereken bir uçucu  yağdır. Sakinleştirici, rahatlatıcı, dengeleyici özelliktedir.  Panik atak, hiperaktivite, stres gibi durumlarda oldukça faydalıdır.

·       KARANFİL: Karanfil uçucu yağının antiviral,antimikrobiyel ve antifungal etkileri bulunmaktadır.Bu güçlü yağ,öksürük,baş ve diş ağrısında kullanılır.Enfeksiyonla savaşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Karanfilin enflamasyon giderici etkisi,solunum yolu problemlerinde öksürük,sinüzit ve bronşitte rahatlamayı sağlar.


İlgili Yazılar
Limon Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Limon Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Ilıman iklimlerde ağaçta yetişen beyaz çiçekli çok yıllık bir bitki olan limona yapraklarında ve meyvesinde bulunan uçucu yağlar kokusunu verir.Limonun kendisi hatta kabuğu mucize etkiler yaratabilirken yağı da tam bir şifa kaynağıdır. Limon yağı, aromaterapide yaygın olarak kullanılan bir esansiyel yağ türüdür. Limon kabuğundan elde edilmektedir. C ve B6 vitamini ile potasyum deposudur.Basit şeker ve karbonhidratlardan oluşur.Diyet lifi olarak bilinen %60 pektin içerir. Az yağ ve az protein içerir. Çeşitli sağlık yararları sağlayan; sitrik asit (limon tuzu), hesperidin (P vitamini), diosmin, eriocitrin ve D-limonen gibi antidoksidanlar içerir. yazının devamı için "tıklayınız..."

Greyfurt Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Greyfurt Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Portakal ile çapraz bir melez meyve olan greyfurt, ilk defa Batı Hint Adaları’ndan olan Barbados’da yetiştirilmiş ve daha sonra dünyaya yayılmıştır. A, E, C ve K vitaminleri ile pantotenik asit, tiamin, niasin ve piridoksin içeren bir yapıya sahiptir. Greyfurt yağı, meyvenin kabuklarından elde edilir. Endüstriyel yapımı sırasında kabuklar, soğuk presleme yoluyla ezilir ve daha sonra farklı işlemlere tabi tutularak yağ haline getirilir. C vitamini zengini olan greyfurt yağı faydaları çok olan bitkisel yağlardan biridir. Vücudu rahatlattığı ve zindelik verdiği için masaj sırasında yaygın olarak kullanılır. Çünkü aromaterapi özelliği vardır. Ruhi sıkıntıları olan kişilere önerilen yağ, insanda ferahlık ve tazelik duygusu oluşturur. yazının devamı için "tıklayınız..."

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Okaliptus yağı, adından da anlaşılabileceği gibi tropikal iklimde yetişen okaliptus ağacının yapraklarından elde edilen bir tür esansiyel yağdır. Alternatif tıp başta olmak üzere sağlık, kozmetik, gıda ve temizlik ürünleri alanlarında sıklıkla kullanılır. Okaliptus yağı içilir mi diye merak edenler varsa, hemen yanıtlayalım. Evet okaliptus yağı içilebilir. Ancak okaliptüs yağını kullanırken dozunu dikkat etmeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır. Okaliptüs yağını günde bir defa 1-2 damla suya damlatarak içebilirsiniz. Bu şifalı bitkisel yağ dahili ve harici olarak kullanıma uygundur. En çok bilinen faydası solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Keskin ve ferahlatıcı bir kokusu vardır.yazının devamı için "tıklayınız..."

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Güney Asya Bölgesi’nde yetişen ylang ylang bitkisinden buhar damıtma yoluyla elde edilen ylang ylang yağı, hoş kokusu ile son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilen bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. Birçok kozmetik ürününde hammadde olarak kullanılan ylang ylang yağı, günümüzde bitkisel ürünler üreten markalar tarafından satışa sunulmaktadır. Cilt ve saç bakımında gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bu yağ, vücudunuz için sayısız faydaya sahiptir. yazının devamı için "tıklayınız..."

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir ?

Kekik yağı, şifalı doğal yağlar arasında yer alan ve birçok hastalığa iyi gelmesiyle bilinmektedir. Antik dönemlerden günümüze kadar solunum ve cilt hastalıklarına iyi gelen kekik yağı, antioksidan özelliği sayesinde vücudun toksinlerden arınmasını sağlayarak kanser hücreleriyle savaşmaktadır. Kekik yağının insan sağlığına olan faydaları şöyledir: Vücudun enfeksiyon ve iltihaplardan arınmasını sağlamaktadır. Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olarak kanser hücreleriyle savaşmaktadır. Birçok kanser türüne karşı kekik yağı kullanılması önerilir. Kemik ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Özellikle bel ağrılarının tedavisi için kekik yağı tavsiye edilmektedir. yazının devamı için "tıklayınız..."